супермаркет вогнетривів

У чому відмінність матів МКРФ та МКРР від інших високотемпературних матів

Енергозбереження у виробництві завжди було завданням високого ступеня важливості для кожного підприємства. З кожним роком це питання стає дедалі актуальнішим. Адже це впливає на вартість кінцевого продукту, а також дає змогу відповідати нормам екологічної безпеки. Одним із найважливіших аспектів для оптимізації енергоспоживання – застосування сучасних високотемпературних теплоізоляційних матеріалів. Саме такі матеріали беруться до уваги при проектуванні та будівництві теплового та енергетичного обладнання, адже чим менше теплообмін з навколишнім середовищем, тим нижчі витрати на енергоносії, нижчі собівартість продукції та менше викидів в атмосферу!

Одним з найбільш поширених матеріалів є високотемпературні та вогнетривкі мати.

Головна важлива відмінність між вогнетривкими матами - це їх склад, вихідна сировина. Цей параметр є визначальним у назві продукції.

Існує два види високотемпературних матів

Базальтові мати або мінеральна вата



Основа даного матеріалу – розплавлені породи габро-базальту, які із застосуванням спеціальних технологій «витягують» у спеціальні волокна і потім формують у різні мати.



Максимальна температура для тривалого застосування таких матів до +800 С (детальніше потрібно читати інструкцію із застосування від виробника), короткостроково волокна можуть витримувати до +1000 С. Мати з базальту при перевищенні максимально допустимих температур застосування не горять, волокна просто починають плавитися. Такі властивості роблять базальтові мати пожежобезпечними.

Недоліки базальтових матів

  • наявність сполучних речовин. Вони мають нижчий поріг максимальної температури і за тривалого її впливу з часом вигоряють чи втрачають свої характеристики. Це порушує цілісну структуру всього мату
  • не мають постійної щільності і схильні до процесу вібраційного ущільнення, тому що в них відсутні процеси релаксації через вільно просторове розташування волокон

Керамічне волокно



Часто цей матеріал також називають каоліновою або муліт-кремнеземистою ватою. Волокна виготовляються з діоксиду кремнію (кварцовий пісок) та глинозему з вмістом оксиду алюмінію до 99%. Розплавлена маса роздмухується під високим тиском, утворюючи волокна. Потім із волокон формуються мати. 



При виробництві вогнетривких матів із керамічного волокна практично не використовуються сполучні речовини. Ці мати виготовляють шляхом прошивання. Це значно підвищує міцність готового продукту та його довговічність.

При виробництві керамоволокна можуть додавати оксид цирконію, що дає можливість його застосування при температурі більше 1600 С

Вітчизняний ринок матів із керамічного волокна

Зарубіжні виробники називають свою продукцію матами (ковдрами) з керамічного волокна різної щільності від 96 кг/м3 до 160 кг/м3. З вітчизняних нам відомі такі основні види матів як МКРФ-100 та МКРР-130. Середня їх густина становить 100 і 130 кг/м3 відповідно. Фактична відмінність даних матеріалів - це щільність, яка формується шляхом додавання замаслювача в процесі виробництва. Велика щільність дозволяє застосовувати матеріал у робочому (незахищеному) шарі футерування.

МКРФ-100 за складом мало чим відрізняється від імпортних аналогів, наприклад, мату з керамічного волокна Ravatherm 1260НР, 96 кг/м3, або інших закордонних виробників. Основна відмінність у технології при виробництві даного матеріалу. Імпортний матеріал виготовляється на новітньому устаткуванні, що дає йому однорідність структури, більш високу міцність та довговічність у застосуванні. Однак це певною мірою позначається на вартості готового продукту. Але вибір матеріалу, як завжди, залишається за вами, оскільки кожен з них має свої переваги.

Зв'язані товары